Τελευταία κατάσταση στη σειρά Φενερμπαχτσέ-Αναντολού Εφές

7 Ιουνίου, 2022 0 By admin

Φενερμπαχτσέ Μπέκο; Με την αρχική πεντάδα ξεκίνησαν οι Pierria Henry, Nando De Colo, Tarık Biberovic, Jan Vesely και Devin Booker. Οι κορυφαίοι 5 παίκτες της Αναντολού Εφές ήταν οι Shane Larkin, Buğrahan Tuncer, Elijah Bryant, Chris Singleton και Tibor Pleiss. Οι γηπεδούχοι, που ξεκίνησαν αποτελεσματικά τον αγώνα στην άμυνα, έφεραν το σκορ στο 5-0 με 8:26 να απομένουν της περιόδου με τις γρήγορες επιθέσεις που έπιασαν από τις μπάλες που έκλεψαν και έδωσαν τάιμ-άουτ στον αντίπαλό τους. Η Αναντολού Εφές, που είχε χτυπήματα με τους Μπουγκραχάν και Ερτέν στο υπόλοιπο διάστημα, έκλεισε την πρώτη περίοδο του αγώνα με 20-18.

Ξεκινώντας τη δεύτερη περίοδο με 6 πόντους υπό την επιθετική ηγεσία του Ντε Κολό, οι γαλαζοκίτρινοι έφεραν το σκορ στο 24-20 με 7:43 να απομένουν για το πρώτο ημίχρονο. Στο υπόλοιπο διάστημα, με τους Μπράιαντ και Λάρκιν να μπαίνουν στην επίθεση, η Εφές έλιωσε τη διαφορά και το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 37-37.

Η Φενέρμπαχτσε, που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με σκόρερ του Ανρί, αύξησε τη διαφορά στους 6 και επέτρεψε στον Εργκίν Αταμάν να πάρει το τάιμ-άουτ με 7:04 πριν το τέλος της περιόδου: 45-39. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, η γαλαζοκίτρινη ομάδα μεγάλωσε τη διαφορά με τα συνεχόμενα τρίποντα του Μπούκερ και αύξησε το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά στο ματς με το καλάθι του Γκούντουριτς, 2 λεπτά πριν το τέλος. περιόδου: 59-49. Αν και η Αναντολού Εφές ήταν αποτελεσματική με τον Μπομπουά στο υπόλοιπο τμήμα, η Φενερμπαχτσέ προηγήθηκε με 59-53 στην τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι, που ξεκίνησαν καλύτερα την τελευταία περίοδο στην επίθεση, ήταν αποτελεσματικοί με τους πόντους του Μελίχ. Με το καλάθι λέι απ του Μέτεκαν στο 5:33 πριν το τέλος του αγώνα, οι γαλαζοκίτρινοι ανέβασαν τη διαφορά σε 11: 72-61. Η Φενέρμπαχτσε Μπέκο, που δεν άφησε τον αντίπαλό της να λιώσει τη διαφορά στο υπόλοιπο διάστημα, κέρδισε το ματς με 85-76 και προηγήθηκε με 1-0 στη σειρά.

Όποιος κερδίσει 3 θα είναι ο πρωταθλητής.

Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο νίκησε 3-1 την Νταρουσσάφακα στον ημιτελικό αγώνα. Η Αναντολού Εφές από την άλλη κέρδισε το δύσκολο ματς με τη Γαλατασαράι με 3-2 και πέρασε στον τελικό. Η ομάδα που θα βρει 3 νίκες στην τελική σειρά θα ανακηρύξει το πρωτάθλημα.

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί στις 9 Ιουνίου και ο τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί στις 11 Ιουνίου. Αν δεν καθοριστεί η πρωταθλήτρια ομάδα στο τέλος των τριών αγώνων, θα καθοριστεί το πρόγραμμα της τέταρτης και πέμπτης αγωνιστικής.